im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Żonkile znów rozkwitły w naszej szkole … -  kilka słów o wyjątkowych zajęciach  o tematyce upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim  z elementami języka angielskiego

 

 

            Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN corocznie zaprasza szkoły z całej Polski do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Polega ona na przeprowadzeniu zajęć o tematyce upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu podczas 

II wojny światowej. Akcji od początku towarzyszy hasło „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” oraz symbol zbiorowej pamięci o tym wydarzeniu, żółty żonkil. 

Tegoroczna akcja skupiła się wokół motywu miłości w getcie warszawskim na podstawie reportażu Anny Bikont „Miłość w getcie. Irena Sendlerowa i Adam Celnikier”. Muzeum POLIN opracowało wyjątkowy scenariusz lekcji, który został zmodyfikowany i wykorzystany podczas zajęć z uczniami klasy IIC naszej szkoły. W tym roku został on dodatkowo wzbogacony o biografię Ireny Sendlerowej oraz dodatkowe słownictwo dotyczące II wojny światowej w języku angielskim. Uczniowie w czasie zajęć mogli poznać najważniejsze daty dotyczące historii getta warszawskiego oraz pogłębić wiedzę dotyczącą Ireny Sendlerowej w języku polskim oraz angielskim. W trakcie zajęć wykorzystano karty pracy, narzędzia TIK (smartfony z dostępem do Internetu) oraz różnorodne metody pracy takie jak: wyszukiwane informacji w sieci, praca w grupach czy analizę biografii i tekstu reportażowego. 

 

Lekcja składała się z czterech modułów: 

 

  • moduł I – wprowadzenie informacji na temat rocznicy powstania w getcie warszawskim oraz Akcji Żonkile, 
  • moduł II – lektura biografii Ireny Sendlerowej w języku angielskim oraz zapoznanie z dodatkowym słownictwem dotyczącym II wojny światowej, 
  • moduł III – lektura reportażu „Miłość w getcie. Irena Sendlerowa i Adam Celnikier” Anny Bikont, realizacja licznych zadań na podstawie reportażu oraz zapoznanie uczniów 

z zabiegami autorskimi zastosowanymi w tekście, 

  • moduł IV – refleksja na temat informacji poznanych w czasie zajęć, kontekstu historycznego oraz znaczenia słowa „miłość” w czasie Zagłady. 

 

Komentarze naszych uczniów: 

 

„W czasie zajęć najbardziej podobał mi się moment, kiedy każdy mógł wyrazić swoją opinię na temat heroicznej postawy Ireny Sendlerowej.” - Magdalena B. 

 

„W czasie zajęć bardzo podobała mi się ciekawa biografia Ireny Sendlerowej w języku angielskim. Dzięki niej mogłam poszerzyć swoje słownictwo oraz dowiedzieć się czegoś więcej o organizacji „Żegota”, która ratowała dzieci w czasie Zagłady. Ciekawostką było to, że dzieci ukrywane były w workach na ziemiaki czy pod siedzeniami samochodów.” - Katarzyna J. 

 

„Najbardziej podobały mi się informacje na temat życia Ireny Sendlerowej oraz jej odważna postawa w czasie wojny. Podziwiam jej siłę, którą musiała się wykazać w czasie przesłuchań 

w więzieniu.” - Kamil P. 

 

„Miłość pani Ireny do pana Adama bardzo mnie wzruszyła. Pani Irena powiedziała, że swoją największą miłość przeżyła w trudnym czasie wojny, co bardzo mnie zaskoczyło.” - Mateusz G. 

 

 

 

Zajęcia zostały przygotowane oraz przeprowadzone przez panią Małgorzatę Halotę oraz panią Iwonę Poziomek w obecności pani dyrektor Anny Karasińskiej. 

Prace plastyczne, które zostały wykorzystane w trakcie zajęć zostały wykonane przez ucznia klasy IIC, Jana Szostaka. 

 

Wpis na stronę internetową szkoły został opracowany na podstawie informacji znajdujących się na stronie www.polin.pl  oraz scenariusza lekcji opracowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

 

 

Autor tekstu oraz zdjęć: pani Iwona Poziomek