im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Mamy finalistów ogólnopolskiego konkursu historycznego!

 

22 listopada drużyna uczniów z naszej szkoły w składzie: Daria Golonka, Anna Jastrząb i Jakub Piątek wzięła udział w finale Ogólnopolskiego konkursu „»Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach «Gustaw Herling-Grudziński na tle historii Polski”, zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. W bieżącym roku bohaterem rywalizacji był Gustaw Herling – Grudziński, bowiem Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Grudzińskiego. Uchwałę podjęto w związku z 100. rocznicą urodzin tego „wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, uczestnika bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej”, czytamy w uzasadnieniu kapituły.

Gazetka „Szkarłatny świt”, którą przygotowali nasi uczniowie na pierwszy etap konkursu, została uznana za jedną z dwunastu najlepszych w Polsce (w bieżącym roku komisja nie przyznawała miejsc w pierwszym etapie, wskazując na wyłonienie 12 najlepszych prac w konkursie). Jest to ogromny sukces z uwagi na ilość pozostałych zgłoszeń - w potyczce wzięło udział aż 936 osób.

Trzeci etap zmagań odbył się w pięknych wnętrzach Muzeum Miasta Łodzi, które jest wizytówką miasta, a mieści się w monumentalnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego. Chociaż niewiele dzieliło naszych reprezentantów od zwycięstwa, zdobyli tytuł finalistów, są oni dumni ze swojego sukcesu i podkreślają, że konkurs pozwolił im rozwinąć umiejętności dziennikarskie oraz poszerzyć wiedzę na temat represji sowieckich, które spotykały Polaków podczas II wojny światowej. Dzięki rywalizacji poznali oni również niezwykłą osobowość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i okrucieństwo łagrowej rzeczywistości. Opiekunami drużyny były Panie: Ewelina Strzelecka i Paulina Mielnik.

Gratulujemy serdecznie sukcesu!