im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Wielki sukces Wolontariuszy Liceum Wyszyńskiego – rekord zbiórki pieniężnej osiągnięto

Padł rekord KWESTY - 6 178, 80 zł i jedno Euro. Taką kwotę na cmentarzu staszowskim zebrali Wolontariusze Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wraz z przedstawicielami Związku Strzeleckiego "Strzelec" - JS 2151 im. 2 Pułku Piechoty Legionów działającego przy Liceum im. Wyszyńskiego w Staszowie, kwestując przez dwa dni, w słoneczne popołudnie 31 października oraz w mroźny poranek i wietrzny dzień 1 listopada 2019 r. W miarę korzystne, jak na listopad, warunki pogodowe zachęcały, darczyńców, odwiedzających groby swoich bliskich, do wsparcia organizowanej kwesty i wrzucania do puszek nie tylko monet, ale również 10-cio i 20-to złotówek.

Kwestę na renowację, muzealnych dziś, dziewiętnastowiecznych pomników nagrobnych, na starym cmentarzu przy kościele Św. Bartłomieja zorganizowano, już po raz 13-ty, z inicjatywy Stowarzyszenia PRO CIVTAS. Można było ją zrealizować dzięki wieloletniej współpracy z koordynatorem Szkolnego Wolontariatu panią mgr Joanną Kmiecik – nauczycielką tegoż Liceum oraz panami mgr Edwardem Drózdem i mgr Markiem Morawskim. Obaj panowie są również nauczycielami Liceum.
„13” jest, przez wielu, uważana za liczbę magiczną. Jedni uważają ja za liczbę pechową, a inni za przynoszącą szczęście. Nam przyniosła szczęście, gdyż zebraliśmy największą kwotę w całej 13-letniej historii staszowskich kwest, w trakcie których zebrane kwoty przeznaczaliśmy na renowację zabytkowych pomników nagrobnych na starym cmentarzu przy kościele Św. Bartłomieja. W tym roku, jak podaje redaktor (RS) z Tygodnika Nadwiślańskiego nr 45(2008) Rok XXXIX z 7.11.2019 r. „..zebrane środki będą przeznaczone na odnowienie pomnika Marii Bielawki, pochodzącego z roku 1873. Nie posiadamy dokładnych informacji na temat tego, kim dokładnie była zmarła, jednak można domniemywać, że odeszła młodo. Jej nagrobek ma dużą wartość artystyczną”. W naszym regionie, jak pisze red. Maciej Barwinek w Echu Dnia z dnia 8 listopada 2019 r. jest to rekordowa zbiórka, gdyż z kwesty, zorganizowanej z takiej samej okazji na cmentarzu w Szydłowie zebrano 3 404. 45 zł i 15 dolarów, a na cmentarzu w Sulisławicach, na którym kwestowali członkowie Stowarzyszenia Miłośnicy Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach zebrano 5 500, 00 zł.
W każdej organizowanej kweście główne zadanie wykonują kwestorzy. To dzięki ich obecności, poświęceniu własnego czasu i zaangażowaniu w organizowany proces, pomimo trudności z dojazdem, gdyż kwesty organizowane są przeważnie w święta lub dni wolne od pracy, a większość kwestującej młodzieży pochodzi z poza Staszowa, przyjeżdżają i w niej uczestniczą Członkowie Drużyny Strzeleckiej przy Liceum uczestniczą także w kweście, którą od trzech lat organizujemy w dniu 23 sierpnia, w przeddzień Odpustu u Św. Bartłomieja, a więc w okresie wakacji. Poświęcają czas odpoczynku dla realizacji celu społecznego jakim jest ratowanie historycznej, dla Staszowa, artystycznej architektury nagrobnej. Bardzo sobie cenimy zaangażowanie młodzieży w podjętą inicjatywę restauracji nagrobków, które są jedyną materialną pozostałością po starym Staszowie. Pozostawmy je, odnowione obecnym i przyszłym pokoleniom Staszowian. Niech będą dumni z osiągnięć swoich pradziadów, a dziś podziękujemy kwestorom za ich trud, za czas poświęcony kweście, za uśmiech i życzliwość kierowaną pod adresem darczyńców.

W ostatniej kweście uczestniczyli uczniowie z różnych klas i uzyskali największą, od 13-tu lat, kwotę jaką jednorazowo udało nam się zebrać. Dziękując im prezentujemy ich nazwiska. Oto oni: uczniowie - wolontariusze Liceum: Chabrowska Julia kl. IIIC, Dziuba Klaudia kl.IIIC, Fuks Julia kl.IIIC Garstka Wiktoria kl. ICp, Janik Kinga kl. IIB, Kałczuga Daria kl.IIIC Kmiecik Aleksandra kl. IBp, Korpacka Paulina kl. ICp, Krupa Angelika kl. IIIE, Kubik Wiktoria kl. IIIC, Kubik Amelia kl. ICp, Kubala Paulina kl. ICp, Kurpińska Martyna kl. ICg, Maj Dominika kl. ICp, Noga Paulina kl. ICp, Ojdana Wiktoria kl. IIIC, Odziomek Kacper kl IIB, Pszczoła Aleksandra kl. IIIE, Sławska Roksana kl. ICp, Wnuk Eliza kl. ICp i Wyrzykowska Maria kl. ICp..
Z grupy wolontariuszy – członków „Strzelca” kwestowali: Furtak Wojciech, Pszczoła Aleksandra, Gąsiorek Kamila, Guła Aleksander, Ignaczak Igor, Krupa Angelika, Monkowicz Piotr, Sadłocha Aleksandra, Sosnowska Karolina, Szymańska Marta, Twaróg Przemysław i Witek Natalia. Opis staszowskich cmentarzy został opracowany przez Dariusza Kubalskiego wydanym w roku 2018 p.n. „ Pod wspólnym niebem. Staszowskie Cmentarze”, w którym na stronie piątej tak pisze: „…Dla wszystkich tych, którzy interesują się przeszłością cmentarze są ciekawym źródłem historycznym i miejscem przechowywania pamięci.
Ta pamięć wykuta jest w kamiennych nagrobkach, odlana w żeliwnych płytach i wydłubana w drewnianych krzyżach. Przychodzimy wspomnieć tych, którzy zakończyli już ziemską wędrówkę. Cicha modlitwa odmówiona nad grobem, złożony kwiat, zapalony znicz czy chociażby zgarnięty z grobu zwiędły liść świadczą o naszej pamięci o zmarłych. Pisząc o cmentarzach, nie sposób pominąć nieśmiertelnej strofy, której autorem – według powszechnego przekonania- jest Francuz, marszałek Ferdinand Foch, że „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć-tracą życie”. Na nas spoczywa obowiązek zachowania pamięci o tych, którzy przed nami żyli i pracowali dla naszej małej Ojczyzny…”. Cieszmy się, że w ratowaniu staszowskiej architektury cmentarnej uczestniczy młodzież, że bezinteresownie angażuje się w akcje charytatywne upamiętniające pokolenia naszych ojców i dziadków, którzy ten Staszów budowali, upiększali i kochali, a przez wiele lat Staszów był dla nich „Państwem” jak pozwolił sobie napisać to na swoim nagrobku Wincenty Korczyński – „Obywatel Państwa Staszowskiego”. Cieszmy się, że w staszowskim Liceum Wyszyńskiego istnieje grupa nauczycieli, którzy w sercu zrobili miejsce dla „Starego Staszowa” i chcą, chociaż jego cząstkę, zostawić potomnym, i tą swoją pasję zaszczepiają w sercach swoich wychowanków. Dziękujemy kwestorom i darczyńcom, i miejmy nadzieję, że z pomocą społeczeństwa, uprzedzimy czas, nagrobki odnowimy i pozostawimy je w pełnej krasie kolejnym pokoleniom Staszowa.
DZIĘKUJEMY organizatorom zbiórki, wytrwałym Wolontariuszom, a przede wszystkim każdemu kto dołożył swojego „grosika” przyczyniając się do zebrania tak dużej kwoty na ratowanie zabytków.

/Tekst: Joanna Kmiecik, Adam Koziński/
/fot. Joanna Kmiecik, Marek Morawski/