im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Koncert finałowy IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej  w Krakowie,

W niedzielę, 17 listopada 2019 r., uroczystym koncertem  w krakowskim kinie Kijów, zakończył się IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej  i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. 

Wśród finalistów znalazł się również nasz Zespół Wokalny Credo, który wykonał utwór  pt. „Pieśń Kronika” z albumu Marka Grechuty do słów Tadeusza Nowaka.   

Organizatorami tego wielkiego przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie Passionart, Fundacja Armii Krajowej w Londynie oraz Instytut Pamięci Narodowej. Jego ideą jest upowszechnianie poprzez muzykę wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i żołnierzach Niezłomnych. Prezes IPN dr Jarosław Szarek, podsumowując efekt kilku miesięcy pracy organizatorów i uczestników, stwierdził, że jest to niezwykły festiwal, powiew polskiego ducha, wyrażanego przez wieki w pieśniach, od Bogurodzicy po Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Przypomniał, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę dni, gdy wiatr wolności zawiał  od Bałtyku. To także trzeba wyśpiewać: „Solidarni, nasz jest ten dzień.  A jutro jest nieznane” – cytował słowa hymnu „Solidarności”. Jako inspirację dla kolejnej edycji festiwalu wymienił także przyszłoroczną, setną rocznicę triumfu nad bolszewikami w bitwie warszawskiej.

W tegorocznej edycji festiwalu udział wzięło ok. 2000 uczestników z Polski, Estonii, Łotwy i Białorusi. 

Wraz z zespołem w Koncercie Galowym uczestniczyli s. Anna Przybyła i ks. Paweł Paterek