im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Olimpiada weidzy elokogicznej 2019

Wiedzieć więcej o ekologii

Nie jest ważne aby człowiek wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, ale żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, ale żeby go coś naprawdę zajmowało…

Te słowa Janusza Korczaka z pewnością nie są obce uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, uczestniczącym w interdyscyplinarnej a zarazem najpopularniejszej wśród zarejestrowanych w Ministerstwie Edukacji Narodowej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. Wiedza ekologiczna stanowi źródło zrozumienia otaczającego nas świata, więc tym bardziej cenny jest coroczny udział w niej dużej grupy uczniów naszego Liceum. Konkurs rozgrywany jest w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym.


W uznaniu poziomu wiedzy i zaangażowania młodzieży startującej w OWE senaty wielu uczelni przyznają jej finalistom i laureatom wstęp na najbardziej atrakcyjne kierunki bez postępowania kwalifikacyjnego. Wśród nich kilka Uniwersytetów Medycznych przyznaje elicie młodych przyrodników 100 % punktów z biologii, co w wielu przypadkach decyduje o przyjęciu na wymarzony kierunek studiów.

W bieżącym roku szkolnym do eliminacji szkolnych przystąpiło 26 uczniów. Zgodnie z regulaminem do kolejnego etapu zakwalifikowało się trzech najlepszych uczestników (Gabriela Stondzik, Magdalena Śledź i Anna Ziętarska), którzy 6 kwietnia 2019 r. reprezentowali Nasze Liceum w eliminacjach okręgowych, zorganizowanych przez Katedrę Ochrony i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Spośród kilkudziesięciu uczniów, po eliminacjach pisemnych i ustnych do etapu centralnego zakwalifikowała się Anna Ziętarska, uczennica klasy IB.

Finał XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, odbył się w dniach 7-9 czerwca w miejscowości Tuchola (regionie charakteryzującym się wyjątkowym bogactwem przyrody). Wzięło w nim udział 112 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju, w tym 7 uczniów szkół województwa świętokrzyskiego.

W sobotę 8 czerwca odbył się test pisemny finału centralnego, który składał się z 50 pytań jednokrotnego wyboru. Na podstawie uzyskanych wyników wyłoniono 10 laureatów, którzy następnie przystąpili do egzaminu ustnego. Naszej reprezentantce zabrakło jedynie trzech punktów do tytułu laureata, ale udział w finałach centralnych jest znaczącym osiągnięciem, zważywszy, że jest ona w pierwszej klasie liceum. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W czasie pobytu olimpijczycy uczestniczyli również w sesji terenowej, podczas której obejrzeli m.in., teren nadleśnictwa Rytel po przejściu nawałnicy z 2017 roku. Organizatorem OWE jest Komitet przy Zarządzie Głównym Ligi Ochrony Przyrody, natomiast partnerami jest wiele instytucji, w tym Toyota Motor Poland, która zapewnia uczestnikom nagrody i jazdy testowe samochodami hybrydowymi.

Mariusz Ziętarski, Grzegorz Skubera