im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Spektakularny sukces humanistów z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie!

3 – 4 czerwca w Poznaniu, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk, odbył się finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności " Praca Organiczna 2.0", którego głównym organizatorem jest Fundacja Zakłady Kórnickie. Województwo świętokrzyskie reprezentował zespół z naszego Liceum w składzie: Daria Golonka (klasa I d profil humanistyczny) oraz Krzysztof Kwieciński (uczeń klasy II d, o profilu humanistycznym). W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 800 uczniów z całej Polski. Konkurs objęty był Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100- lecia Odzyskania Niepodległości. Otrzymaliśmy tytuł finalistów, choć zabrakło tak niewiele do pełni sukcesu, uplasowaliśmy się na czwartym miejscu, co odbieramy jako wielki sukces.


Regulamin wskazuje główne założenia Konkursu, którego podstawowym celem jest przeprowadzenie akcji zwiększającej świadomość młodzieży (uczniów szkół ponadgimnazjalnych) w zakresie idei pracy organicznej; ponadto Konkurs ma na celu popularyzowanie postaw prospołecznych oraz rozwijanie kreatywności uczniów, jak również uświadomienie młodzieży o konieczności propagowania nowoczesnej pracy organicznej w XXI wieku.

Podczas finału, każdy z 16 zespołów miał za zadanie zaprezentować efekty projektu edukacyjnego. Przewodniczącym Jury był Dyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Tomasz Jasiński. Gala finałowa odbywała się w pięknych wnętrzach Pałacu Działyńskich na Starym Rynku. We współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Staszowie zrealizowaliśmy projekt " Ludzie barwni jak motyle – praca organiczna naszymi oczami", którego nazwa w wyjątkowy sposób podkreśla niepowtarzalność ludzkich talentów, uzdolnień oraz osobowości bez względu na stan zdrowia. Celem podjętych działań było zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na osoby niepełnosprawne żyjące w naszym regionie, udoskonalenie ich umiejętności nawiązywania nowych znajomości oraz wzrost poczucia własnej wartości osób niepełnosprawnych.

Konkurs był dla nas niezwykłą przygodą, która nie tylko pozwoliła nam odkryć drzemiący w nas potencjał, ale również dostrzec osoby niepełnosprawne intelektualnie w naszym otoczeniu. Dzięki projektowi mogliśmy wcielić w życie idee pracy organicznej i tym samym dostarczyć wielu pozytywnych emocji podopiecznym ŚDS-u. Jesteśmy dumni z naszych działań, ponieważ pomogły i dalej będą pomagać wielu ludziom. Już otrzymaliśmy najwspanialszą nagrodę jaką mogliśmy dostać – uśmiechy, ciepłe słowa wsparcia i wesoły błysk w oczach. Informacje zwrotne, które uzyskaliśmy od uczestników naszego projektu były dla nas olbrzymim zaskoczeniem i dodały nam energii i zapału do aranżowania nowych inicjatyw: „ Było to bardzo budujące, że młodzież przyszła do nas zauważyć nasze potrzeby i rozterki . Ktoś wreszcie otworzył się na osoby niepełnosprawne z ŚDS-u(...)”. Te słowa uczestników pozostaną z nami na zawsze, uszlachetniając nas oraz dodając sił, gdy w siebie zwątpimy.

4 czerwca mięliśmy okazję uczestniczyć w dwóch wspaniałych wykładach naukowych: prof. dr hab. Grzegorza Kucharczyka na temat: „Nowoczesność i dyskryminacja. Rzesza Niemiecka i Polacy na przełomie XIX i XX wieku” oraz dr Piotra Grzelczaka: „Narodowo-obywatelski przełom. Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu w grudniu 1918 roku”. Miłym akcentem był koncert fortepianowy w wykonaniu zespołu, pod kierunkiem dr Piotra Witka.

Dziękujemy serdecznie Pani Dyrektor Annie Karasińskiej za wspieranie naszego projektu, w każdym aspekcie, a także Pani Jolancie Staszewskiej Kierownikowi Środowiskowego Domu Samopomocy w Staszowie za wspaniałą współpracę, która stała się impulsem do dalszych przedsięwzięć i podpisania porozumienia o współpracy. Wyrażamy podziękowanie dla Pani Pauliny Mielnik – naszego opiekuna, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, której cenne wskazówki były dla nas drogowskazem podczas realizacji każdego z etapów Konkursu.

Autor: Daria Golonka

Link do transmisji TVP Poznań: https://poznan.tvp.pl/42933628/ogolnopolski-konkurs-wiedzy-i-umiejetnosci-praca-organiczna-20