im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Wykład zaprezentowała Pani doktor ginekolog Beata Bittner

19 marca 2019 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie odbyły się wykłady edukacyjne dla uczennic klas trzecich z zakresu Profilaktyki raka piersi oraz warsztaty nauki samobadania piersi na fantomie.Wykład zaprezentowała Pani doktor ginekolog Beata Bittner z Przychodni Rodzinnej doktor Bożeny Ryczkowskiej- Kurdziel, współpracującej z liceum od wielu lat. Do wykładu dołączyły Panie Agnieszka Walkowicz oraz Barbara Słomka- amazonki ze Stowarzyszenia Klubu Amazonek w Staszowie, które podzieliły się swoimi doświadczeniami z przebytej choroby nowotworowej.

Celem wykładu było budowanie świadomości zdrowotnej młodzieży w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi oraz oddziaływanie wyedukowanej młodzieży na swoje najbliższe otoczenie (rodzinę, znajomych) w zakresie motywowania do podjęcia działań profilaktycznych. Pani doktor szczegółowo omówiła objawy raka piersi u kobiet w różnym przedziale wiekowym jak i również przedstawiła główne czynniki ryzyka zachorowania. Zarówno pani doktor jak i również panie ze Stowarzyszenia Amazonek przekonywały o znaczeniu badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. Podkreślały ważność takich badań jak cytologia, USG oraz mammografia piersi. Zwracały także uwagę na najprostsze badanie jakim jest samokontrola. Wykład ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczennic, które miały możliwość uzyskania szczegółowych odpowiedzi na zadawane przez nie pytania na temat raka piersi jak i również narządów rodnych kobiety. Uczennice nauczyły się w jaki sposób należy badać swoje piersi poprzez samokontrolę, aby nie dopuścić do przeoczenia nawet najmniejszej wyczuwalnej zmiany.

Pani doktor podkreślała wielokrotnie, że wykonywanie badań profilaktycznych w większości przypadków pozwala na wykluczenie podejrzanych zmian. Ponadto nowotwór rozpoznany we wczesnym stadium jest mało zaawansowany i możliwy do całkowitego wyleczenia.

Opracowała Monika Hetko