im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Indeks dla Aleksandry Moryto

 

Czy wiesz, że kojarzenie pracy historyka wyłącznie z wertowaniem książek
w chmurach kurzu  i notowaniem całej listy nudnych dat i faktów to błąd? Czy wiesz, jak często twórcy filmów, gier komputerowych, a nawet projektanci mody sięgają po wiedzę historyczną? Czy wiesz jak nowoczesne – niemal „kosmiczne” - metody badawcze stosują dziś historycy? Czy wiesz, jak często prowadzi się dziś prace interdyscyplinarne, łacące historię z niezwykle – na pierwszy rzut oka – odległymi naukami ścisłymi? Czy wiesz, że archiwa przeżywają najazd osób opracowujących własne – albo zlecone – drzewo genealogiczne? Czy wreszcie wiesz, że wielu pracodawców szuka obecnie nie tyle specjalistów w danej dziedzinie, lecz osób o gruntownym wykształceniu humanistycznym i znajomości korzeni naszej kultury oraz ludzi posiadających umiejętność przeprowadzania rzetelnej i skrupulatnej kwerendy? To nowoczesne oblicze historii, która ma i daje przyszłość!

23 marca 2019 r. w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozstrzygnięto Historyczne Warsztaty E-learningowe „Historia ma przyszłość!”. Zadaniem uczestników było rozwiązaniu zadań załączonych do trzech wybranych przez siebie modułów spośród ośmiu zamieszczonych w kursie e-learningowym.

TEMATY MODUŁÓW

1.     Kuźnia, Ziemkiewicz i Lis czyli o tym że historyk znanym dziennikarzem też może być (mgr Ewa Bałuszyńska)

2.     Oprowadzanie bez zanudzania.  Gry miejskie i alternatywne ścieżki przewodnika miejskiego (mgr Katarzyna Byrska)

3.     Bądź jak Indiana Jones - czyli współczesny historyk na tropie skarbów (mgr Andrzej Godek)

4.     Memy, emotikony, selfie, czyli jak przekuć miłość historyka do obrazów w zawodowy sukces? (mgr Anna Makarczyk)

5.     Game over? Dzieje ponownie rozegrane, czyli gdzie w gamingu jest miejsce dla historyka? (mgr Daniel Marek)

6.     Nazywam się broker. Info-broker. Nie tylko szpieg poszukuje informacji (mgr Magdalena Marosz)

7.     Historyk na tropie genealogii. Badanie więzów rodzinnych sposobem na życie (mgr Sławomir Piskozub)

8.     Władca skarbów przeszłości, czyli czy może istnieć muzeum bez kustosza? (mgr Artur Zieliński)

Do ścisłego finału zakwalifikowało się 92 uczniów z całego kraju wśród nich znalazło się sześcioro uczniów naszej szkoły: Aleksandra Moryto, Kamila Mysłek– obie uczennice uzyskały 100%, Weronika Szewczyk– 98%, Iga Wosińska i Krzysztof Kwieciński– 96% oraz Natalia Pasternak– 80%. Uczniowie uczęszczają do klasy II d o profilu humanistycznym. Aleksandra oraz Kamila przeszły do ścisłej ósemki, Organizatorzy stanęli przed trudnym zadaniem wyłonieni trójki laureatów, wobec tego zastosowano bardzo restrykcyjne wskaźniki m. in. tempo rozwiązania modułów. Jest nam niezwykle miło poinformować, iż Aleksandra Moryto zajęła pierwsze miejsce, uzyskując indeks Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII oraz nagrodę rzeczową - tablet. Gratulujemy serdecznie wszystkim uczniom wspaniałych wyników. Trzymamy kciuki za Wasze dalsze sukcesy!

 

Uczniowie zostali przygotowani pod kierunkiem Pani Pauliny Mielnik, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie.

Ulotka do pbrania