im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

INDEKS DLA ANNY MRÓWKI UCZENNICY KLASY I D LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. KS. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO W STASZOWIE

Uczniowie klasy I d naszego liceum: Aleksandra Moryto, Anna Mrówka, Weronika Szewczyk, Iga Wosińska, Krzysztof Kwieciński, uczestniczyli w historycznych warsztatach e-learningowych „Historia ma przyszłość!”. Warsztaty organizowano po raz pierwszy w roku akademickim 2017/2018 przez Instytut Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Celem zaproponowanych zajęć było wzbogacenie wiedzy i poszerzenie horyzontów uczestników, co wiąże się nierozerwalnie i stanowi cenne uzupełnienie zajęć szkolnych oraz istotną pomoc w przygotowaniu do egzaminów maturalnych. Organizatorzy podkreślali, że wartością dodana jest także zapoznanie się ze środowiskiem akademickim, jak również uświadomienie, że znajomość historii często stanowi atut w poszukiwaniu pracy oraz ułatwia efektywne działanie w zakresie wielu dziedzin życia społecznego, politycznego, ekonomicznego i kulturalnego. Pytania badawcze natury: Czy wiesz, że kojarzenie pracy historyka wyłącznie z wertowaniem książek w chmurach kurzu i notowaniem listy nudnych dat i faktów to błąd? Czy wiesz, jak często twórcy filmów, gier komputerowych, a nawet projektanci mody sięgają po wiedzę historyczną? Czy wiesz, jak nowoczesne – niemal „kosmiczne” - metody badawcze stosują dziś historycy? Czy wiesz, jak często prowadzi się obecnie prace interdyscyplinarne, łączące historię z niezwykle – na pierwszy rzut oka – odległymi naukami ścisłymi? Czy wiesz, że archiwa przeżywają najazd osób opracowujących własne – albo zlecone – drzewo genealogiczne? Czy wreszcie wiesz, że wielu pracodawców szuka dziś nie tyle specjalistów w danej dziedzinie, lecz osób o gruntownym wykształceniu humanistycznym i znajomości korzeni naszej kultury oraz ludzi posiadających umiejętność przeprowadzania rzetelnej i skrupulatnej kwerendy? okazały się tak fascynujące, iż nasi uczniowie z wielkim entuzjazmem przystąpili do udziału w warsztatach.

Formuła konkursu zaproponowana przez Organizatorów - metoda blended learning, a więc połączenie nauczania zdalnego na platformie edukacyjnej z tradycyjnym wykładem w sali akademickiej podczas finału projektu była dla uczniów dodatkowym impulsem do udziału. Spośród ośmiu zaproponowanych przez Organizatorów modułów, uczniowie wybierali po trzy, maksymalna liczba punktów, którą mogli zdobyć to 60. Tematy modułów: Modna historia - nauka kostiumologii jako droga do sukcesu w branży modowej, Czy historyk może pisać powieści?...I dlaczego tak często są to bestselery? Kolekcjoner, rzemieślnik, rekonstruktor, czyli jak zarobić na pasji do przeszłości, Historyk na planie filmowym, czyli bez kogo nie może powstać dobry film kostiumowy? Szara eminencja w spódnicy, czyli o kobiecej sile przebicia, Historia poszerza horyzonty, czyli jak zostać wielkim podróżnikiem, Twoja babcia lubiła slow food zanim stało się to modne – kuchnia dla hipstera, Messiego i Ronaldo droga do sławy, wielkie derby i multimedaliści, czyli nie samym kibicowaniem zajmuje się historyk na arenach sportowych.

W sobotę 17 marca 2018 r. odbył się finał warsztatów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (ul. Franciszkańska 1). Uroczystość zainaugurował wykład Dziekana Instytutu Historii dr Tomasza Graffa, który wspólnie z synem Karolem Graffem przedstawili początki Uniwersytetu Jagiellońskiego, od jego erygowania przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku jako Akademii Krakowskiej, poprzez królewską fundację Jadwigi i Jagiełły, na tym tle prezentowali także życie profesorów i żaków uniwersyteckich. Po zakończonej prelekcji odbyła się gala wręczenia wyróżnień i indeksów autorom najlepszych rozwiązań zadań e-learningowych oraz zaświadczeń dla wszystkich uczestników warsztatów i ich opiekunów.

Miło nam przekazać, iż: Aleksandra Moryto (uzyskała 56 pkt.), Iga Wosińska (uzyskała 56,25 pkt.) i Krzysztof Kwieciński (uzyskał 58 pkt.) zdobyli wyróżnienia w konkursie, natomiast Anna Mrówka, uzyskując maksymalną liczbę punktów – 60 (wspólnie z trójką uczniów z innych szkół) zdobyła indeks Instytutu Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. W warsztatach uczestniczyło ponad 130 uczestników z całej Polski, tym bardziej cieszą nas sukcesy naszych uczniów. Gratulujemy wspaniałych wyników.

Opiekunem uczniów była Pani Paulina Mielnik.