im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

OLIMPIJSKIE ZMAGANIA

W dniach 18-19 stycznia 2018 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyły się zawody okręgowe XXXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Łacińskiego. Do kolejnego etapu, wśród uczniów renomowanych liceów województwa świętokrzyskiego i łódzkiego, zakwalifikowało się aż 5 reprezentantek naszej szkoły: Weronika Jastrząb z klasy IID oraz Eliza Jońca, Katarzyna Kogut, Anna Sanecka i Wiktoria Strawa z klasy III E.

Uczestnicy zawodów okręgowych musieli zmierzyć się z przekładem tekstu Sekstusa Aureliusza Wiktora „Niezwykły żywot Scypiona Afrykańskiego” oraz rozwiązać test gramatycznym wymagającym świetnej znajomości łacińskiej fleksji i składni. Należy dodać, że uczniowie biorący udział w Olimpiadzie Języka Łacińskiego wykazują się również się doskonałą znajomością lektur obowiązkowych i dodatkowych dotyczących mitologii, historii, literatury, sztuki, filozofii oraz życia codziennego starożytnych Greków i Rzymian.
Do olimpijskich zmagań nasze licealistki przygotowywały się pod kierunkiem nauczycielki języka łacińskiego, p. Marii Szewczyk.


/tekst i foto: Maria Szewczyk/