im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

PLANOWANIE RODZINY WAŻNYM ASPEKTEM W ŻYCIU CZŁOWIEKA

Dnia 23.03.2017r w auli szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie odbyło się spotkanie uczniów klas drugich z panią doktor ginekolog Beatą Bittner na temat: ,, Planowanie rodziny”. Celem wykładu było uświadomienie młodzieży jak wielką odpowiedzialność podejmuje człowiek zakładając rodzinę i jak ważną rolę w tym pełni fizjologia człowieka.

Pani doktor w swoim wykładzie omówiła szczegółowo fizjologię dziewcząt i chłopców. Młodzież wzięła udział w samobadaniu piersi , którego celem było wyszukanie pojawiających się dość często guzków u kobiet. Uczennice wykonywały zadanie z wielkim zaangażowaniem i ciekawością, aby prawidłowo wykonywać te czynności kontrolne. Po omówieniu fizjologii człowieka, pani doktor przedstawiła przebieg ciąży prawidłowej jak i również związane z nią komplikacje, a następnie przebieg samego porodu. Omówione zostały także choroby przenoszone drogą płciową oraz choroby nowotworowe układu rozrodczego człowieka.
Doktor Bittner rozmawiała także z młodzieżą o możliwych sposobach antykoncepcji. Podczas wykładu uczniowie czynnie brali udział, zadając pytania pani doktor, na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi. Młodzież była zachęcana do korzystania z badań profilaktycznych, samokontroli w celu wykluczenia chorób nowotworowych.
Wykład ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy wsłuchiwali się w ciekawe informacje przekazywane przez panią ginekolog. Najbardziej zainteresowane osoby, po zakończonym wykładzie, zwracały się z osobistymi pytaniami do pani doktor, szukając rozwiązania lub porady.


/ tekst Monika Hetko/