im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

Wizyta klas mundurowych w Powiatowej Komendzie Policji.

21 marca uczniowie klasy pierwszej – mundurowej w ramach innowacji pedagogicznej: "Służby mundurowe i ratownictwo moja przyszła praca" uczestniczyli w lekcji z podstaw wiedzy policyjnej i zapoznali się z ze specyfiką pracy policjanta.

Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Staszowie przeprowadzili szereg zajęć z podziałem na grupy tj:

  • Historia Policji.
  • Jak zostać policjantem.
  • Podstawy zasad pracy w prewencji i dziale kryminalnym.
  • Zapoznanie się ze sprzętem i technikami pracy służb prewencji Policji,
  • Zajęcia z podstaw kryminologii i kryminalistyki.


Nasi uczniowie mogli zobaczyć całą komendę „od środka” i zapoznać się z pracą policjantów. Dowiedzieli się jak wygląda struktura organizacyjna jednostki w Staszowie oraz procedura doboru do służby w Policji. Podczas zajęć omawiane były podstawowe zagadnienia z zakresu, prawa karnego, prawa wykroczeń, kryminologii, kryminalistyki oraz prewencji kryminalnej. W czasie zwiedzania budynku komendy nasi uczniowie mogli zobaczyć i poznać pracę policjantów oraz pracowników cywilnych na różnych stanowiskach i w różnych wydziałach. Na stanowisku kierowania młodzież zobaczyła jak działają systemy policyjne i środki łączności. W czasie pokazu sprzętu policyjnego, osoby chętne przymierzały: hełmy, kamizelki, ochraniacze, by przez chwilę poczuć się jak policjant zabezpieczający np. mecz. Uczniowie mogli zweryfikować dotychczas zdobytą wiedzę z tym jak w praktyce wygląda praca policjanta.
Zajęcia z podstaw kryminologii i kryminalistyki czyli lekcja dotycząca teoretycznej oraz praktycznej strony pracy technika kryminalistycznego. Młodzież naszej szkoły poznała rodzaje dowodów i technik kryminalistycznych. Dowiedziała się też, jak wyglądają sposoby zabezpieczenia i oględziny miejsca zdarzenia. Uczniowie mogli również zapoznać się praktycznie ze zintegrowanym stanowiskiem zdjęć sygnalitycznych oraz z urządzeniami do elektrycznego daktyloskopowania. W czasie rozmowy z technikiem kryminalistyki dowiedzieli się m. in. w jaki sposób zabezpieczane są ślady na miejscu zdarzenia i jak pobiera się odciski palców od osób zatrzymanych. Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem i najwątpliwie przybliżyły naszych uczniów do podjęcia dalszego kształcenia w kierunku zawodu policjanta.


Tekst i zdjęcia Marek Morawski