im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

SUKCES IGORA KUBALSKIEGO W XXXV OLIPIADZIE J. ŁACIŃSKIEGO- NASZE LICEUM WŚRÓD NAJLEPSZYCH SZKÓŁ W POLSCE!

W dniach 16-18 marca 2016 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbył się ostatni, finałowy etap XXXV Olimpiady Języka Łacińskiego. Wzięło w nim udział 44 uczniów z najlepszych liceów w Polsce. Wśród nich znalazł się reprezentant naszej szkoły, Igor Kubalski - uczeń klasy III D. Po części pisemnej olimpiady, w której uczestnicy musieli zmierzyć się z przekładem fragmentu pisma filozoficznego M. Tulliusza Cycerona De re publica ci, którzy przekroczyli określony próg punktowy odpowiadali na pytania dotyczące literatury, filozofii, historii, kultury oraz mitologii starożytnej Grecji i Rzymu. Po dwóch dniach olimpijskich zmagań Komitet Główny ogłosił wyniki. Dzięki wysokiej punktacji, uzyskanej w części pisemnej Igor Kubalski został Finalistą etapu centralnego XXXV Olimpiady Języka Łacińskiego! Tytuł ten zwalnia Go z egzaminu maturalnego z j. łacińskiego na poziomie rozszerzonym, dając maksymalną liczbę punktów, oraz uprawnia do rozpoczęcia studiów poza standardowym systemem rekrutacyjnym na wielu kierunkach różnych uczelni wyższych w kraju.

Jest to już ósmy tak znaczący sukces uczniów naszego Liceum w Olimpiadzie Języka Łacińskiego, którzy każdego roku uczestniczą w poszczególnych etapach tego ogólnopolskiego konkursu.
Warto również przypomnieć, że w bieżącym roku szkolnym w etapie okręgowym olimpiady, wraz z Igorem, wzięły udział trzy uczennice klasy II e: Eliza Jońca, Katarzyna Kogut i Anna Sanecka, które całkiem dobrze poradziły sobie z olimpijskimi zadaniami. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku pójdą w ślady swego starszego kolegi!