im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

news

Poznaj swoje prawa w pracy

     

Konkurs wiedzy o przepisach prawa pracy

dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2020/2021”

 

  1. TEMAT I CEL KONKURSU
  • popularyzowanie wiedzy dotyczącej przepisów prawa pracy wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych;
  • inspirowanie do rozwijania zainteresowań związanych z szeroko rozumianą problematyką spraw z zakresu prawa pracy;
  1. ORGANIZATOR I WSPÓŁORGANIZATORZY KONKURSU
    1. Organizatorem konkursu jest Państwowa Inspekcja Pracy (Główny Inspektorat Pracy i okręgowe inspektoraty pracy)
    2. Współorganizatorami konkursu są szkoły ponadgimnazjalne biorące udział w programie edukacyjnym Państwowej Inspekcji Pracy pn. „Kultura Bezpieczeństwa” - na etapie szkolnym.

III. UCZESTNICY KONKURSU
Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w programie edukacyjnym Państwowej Inspekcji Pracy pn. „Kultura bezpieczeństwa”.

  1. ORGANIZACJA KONKURSU

Etap szkolny –  odbędzie się w dniu 27.01.2021 r. o godzinie 9.50 (on-line za pośrednictwem platformy teams)

szkolny komitet przeprowadza test i wyłania dwóch uczestników do reprezentowania szkoły na etapie regionalnym.

(Baza pytań pod adresem https://www.pip.gov.pl/pl/konkursy/konkurs-poznaj-swoje-prawa-w-pracy-dla-uczniow-szkol-ponadpodstawowych/78222,konkurs-poznaj-swoje-prawa-w-pracy-.html  lub https://tiny.pl/r5kbk

w zakładce (Konkurs "Poznaj swoje prawa w pracy" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych)

Zgłoszenia do 26.01.2021 przyjmuje: M. Ziętarski – przez formularz https://tiny.pl/r5kbp

Etap rejonowy – boć może on-line (nie ma jeszcze ścisłych informacji)

Etap centralny – brak jeszcze informacji

  1. Wykaz literatury oraz linków do stron internetowych zawierających przydatny materiał przygotowawczy do Konkursu:

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie https://www.pip.gov.pl/pl/konkursy

GDYNIA E(X)PLORY WEEK 2020 – SUKCES NASZEGO LICEUM W CIENIU PANDEMII.

Gdynia E(x)plory Week to święto nauki i edukacji w Polsce. Składa się z trzech części: Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii oraz XI Kongresu „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Projekt realizowany jest przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami. W tym roku do konkursu zgłoszono 216 projektów, ponad 140 zostało zakwalifikowanych do regionalnych etapów konkursu, które odbyły się w Podzamczu, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. 35 projektów zakwalifikowało się do Krajowego Finału Konkursu.

W gronie finalistów zakwalifikowanych do Krajowego Finału konkursu znalazła się również uczennica klasy III b naszego liceum Anna Ziętarska, której projekt realizowany przy wsparciu nauczycieli biologii: Wpływ ciągłej i nieciągłej sonikacji na rozmnażanie i wydajność procesu fermentacji alkoholowej drożdży piekarskich (Saccharomyces cerevisiae Meyen ex E.C. Hansen), po eliminacjach rejonowych w Podzamczu uzyskał akredytację do konkursu finałowego. Jest to niezwykłe wydarzenie, gdyż dotychczas żadnemu uczniowi naszej szkoły nie udało się znaleźć w ścisłym gronie finalistów tego konkursu.

Z racji zamknięcia szkół z powodu pandemii tegoroczna edycja konkursu odbyła się z wykorzystaniem zasobów sieci internet. Tegoroczne wydarzenie to również sukces technologii, dzięki której nie tylko finaliści konkursu, ale wszyscy zainteresowani nauką (w tym także uczniowie naszego liceum) mogli uczestniczyć w licznych debatach, webinariach, wykładach i warsztatach. Dzięki platformie internetowej zainteresowani mogli swobodnie poruszać się po poszczególnych obszarach Gdynia E(X)plory Week.

Bliższe informacji na temat  tegorocznej edycji Gdynia E(x)plory Week dostępne są na stronie  https://www.explory.pl/2020/, natomiast kolejna edycja konkursu (2021) popularyzowana jest na stronie; https://www.explory.pl/.

Echem wydarzenia w Gdyni są także pozostawione w sieci WWW liczne formy online, dostępne na kanale Youtybe:

https://www.youtube.com/playlist?app=desktop&list=PLYSoP_EqvBSpt5CvhXMvhxA1sJ6HA3gdW

Tego typu wydarzenia są z pewnością ogromną płaszczyzną do szukania inspiracji naukowych przez młodzież. Czego życzymy uczniom naszego liceum i czekamy na kolejnych uczestników Konkursu E(X)plory.

Sukces uczennic Liceum w XVIII Powiatowym Turnieju Ortograficznym

 

         Uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego odniosły sukces w XVIII Powiatowym Turnieju Ortograficznym. Daria Woźniak z klasy III D zdobyła III miejsce, natomiast Dorota Gogolińskaz klasy I D wyróżnienie.

            Konkurs odbył się 03 grudnia 2020r. w formie online. Organizatorami turnieju  byli:  Lokalna Organizacja Turystyczna „Czym chata bogata” oraz Staszowski Ośrodek Kultury. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta i Gminy Staszów.

            Celem turnieju było upowszechnianie zasad ortograficznych i interpunkcyjnych wśród młodzieży i osób dorosłych, zwrócenie uwagi na kulturę i tradycje języka ojczystego oraz znaczenie ortografii.

            Podsumowanie konkursu odbyło się 09 grudnia 2020r. Towarzyszyło mu wirtualne spotkanie językoznawcze z prof.  Piotrem Zbrógiem nt. „Języczek u wagi, czyli o tajemnicach związków frazeologicznych”.

            Wyniki konkursu są dostępne na stronie: https://sok.info.pl/xviii-powiatowy-turniej-ortograficzny-wyniki/

            Opiekunem uczennic była nauczycielka języka polskiego pani Ewelina Strzelecka.

 

Sukces Darii Woźniak w II Ogólnopolskim Festiwalu Polszczyzny we Włoszczowie

Zamiłowanie uczennicy klasy humanistycznej III D Darii Woźniak do języka polskiego uwidacznia się w jej częstym udziale w konkursach literackich i językowym. Efekty jej starań zostały po raz kolejny docenione. Uczennica uzyskała III miejsce w II edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polszczyzny we Włoszczowie. Tym razem konkurs przybrał zupełnie inną formę ze względu na pandemię koronawirusa. Uczestnicy musieli opracować jedno z pięciu zagadnień językowych, dobierając odpowiednią dla siebie formę: referat, prezentację lub film. Zagadnienia do wyboru były następujące:

Sukces w „I Know America” - konkursie wiedzy o Stanach Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich

Miło nam poinformować, że Urszula Adaś - uczennica klasy 3D naszego liceum, zakwalifikowała się do II etapu „I Know America” – konkursu wiedzy o Stanach Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich.

„I Know America” to konkurs tworzony przez Fundację Wspomagania Wsi wraz z Ośrodkiem Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych i Amerykańską Izbą Handlową. Jest on organizowany już od 18 lat i przyciąga uczestników z całej Polski.

I etap konkursu składał się z 30 pytań w języku polskim i 30 pytań w języku angielskim. Zagadnienia obejmowały takie dziedziny, jak kultura, popkultura, historia, amerykański system polityczny, bieżąca sytuacja społeczno- gospodarcza, stosunki polsko-amerykańskie, system edukacji, geografia, "słynnecytaty" czy sport.

Do II etapu konkursu przeszły 62 osoby spośród 875 zarejestrowanych. Trzymamy kciuki za sukces w kolejnych etapach konkursu!

Opracował: Michał Poziomek

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterów wojny polsko-bolszewickiej – Staszów, 1 grudnia 2020

 

1 grudnia 2020 roku w Staszowie w Parku Legionów odbyło się oficjalne odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterom wojny polsko – bolszewickiej, obrońcom niepodległości Polski i wolności narodów Europy. Wartę honorową przy Pomniku Żołnierza Polskiego pełnili strzelcy JS 2151 z Liceum Ogólnokształcącym im ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. Dowódcą warty był podporucznik ZS Filip Sapa, służbę wartowniczą pełnili: drużynowy Jakub Siwonia, drużynowy Bartosz Obierak, sekcyjny Aleksander Guła, Sekcyjny Hubert Zasucha. Pamiątkowy wieniec przy tablicy złożyła pani dyr. Liceum Ogólnokształcącego Anna Karasińska oraz dowódca JS 2151 st. Insp. Edward Drózd i z-ca dowódcy JS 2151 mł. Insp. Marek Morawski.