im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

news

Niezapomniana przygoda uczniów klasy mundurowej z Wyszyńskiego na poligonie w Nowej Dębie.

W dniach 10 – 14 czerwiec na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba odbył się obóz szkoleniowy klasy o profilu mundurowym Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie w ramach przedmiotu „Edukacja Wojskowa”. JW OSPWL – Dęba jest naszą jednostką patronacką przydzieloną przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu „Certyfikowane piony klas mundurowych”.

Olimpiada weidzy elokogicznej 2019

Wiedzieć więcej o ekologii

Nie jest ważne aby człowiek wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, ale żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, ale żeby go coś naprawdę zajmowało…

Te słowa Janusza Korczaka z pewnością nie są obce uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, uczestniczącym w interdyscyplinarnej a zarazem najpopularniejszej wśród zarejestrowanych w Ministerstwie Edukacji Narodowej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. Wiedza ekologiczna stanowi źródło zrozumienia otaczającego nas świata, więc tym bardziej cenny jest coroczny udział w niej dużej grupy uczniów naszego Liceum. Konkurs rozgrywany jest w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym.

Spektakularny sukces humanistów z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie!

3 – 4 czerwca w Poznaniu, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk, odbył się finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności " Praca Organiczna 2.0", którego głównym organizatorem jest Fundacja Zakłady Kórnickie. Województwo świętokrzyskie reprezentował zespół z naszego Liceum w składzie: Daria Golonka (klasa I d profil humanistyczny) oraz Krzysztof Kwieciński (uczeń klasy II d, o profilu humanistycznym). W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 800 uczniów z całej Polski. Konkurs objęty był Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100- lecia Odzyskania Niepodległości. Otrzymaliśmy tytuł finalistów, choć zabrakło tak niewiele do pełni sukcesu, uplasowaliśmy się na czwartym miejscu, co odbieramy jako wielki sukces.

„SAPERE AUDE” – ODWAŻ SIĘ BYĆ MĄDRYM. V EDYCJA STASZOWSKIEGO KONKURSU WIEDZY O ŚWIECIE ANTYCZNYM.

4 czerwca 2019 r. w pracowni języka łacińskiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie odbyła się uroczystość podsumowania V Staszowskiego Konkursu Wiedzy o Świecie Antycznym „Sapere aude”.

Głównym celem organizowanego już od pięciu lat Konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów wiedzy na temat antycznych korzeni naszej wspólnej cywilizacji europejskiej. Patronat honorowy, tak jak w latach ubiegłych, objęli: starosta staszowski - pan Józef Żółciak oraz burmistrz miasta i gminy Staszów – pan Leszek Kopeć.

Wycieczka do Włoch w dniach 23.05.2019 do 30.05.2019

Jak co roku w miesiącu maju wyruszyliśmy na wycieczkę do Włoch, której celem jest poznanie tego kraju, jego historii, zabytków, kultury, tradycji i obyczajów. Młodzież ma możliwość zwiedzania znanych miast ,takich jak: Florencja, Rzym, Asyż , Wenecja oraz w drodze powrotnej Wiedeń . Zwiedzanie Rzymu rozpoczynamy od bazyliki papieskiej , katakumb św. Kaliksta, Muzeów Watykańskich, starożytnego Rzymu . Dużym przeżyciem jest udział w Anioł Pański z papieżem Franciszkiem na Placu św. Piotra oraz odwiedzenie grobu naszego niezapomnianego rodaka Jana Pawła II.

XXVII Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

Do tradycji naszej szkoły należy coroczny udział młodzieży w zawodach pierwszej pomocy. Wygrywając etap rejonowy uczestniczyliśmy w dniu 11.05.2019r, w Okręgowych Mistrzostwach PCK w Kielcach, w których to nasza drużyna w składzie :

Wiktoria Skowron, Kinga Janik, Julia Orzechowska, Natalia Dunajska, Martyna Dąbrowska, Natalia Bednarska wywalczyła IV miejsce spośród 9-ciu uczestniczących zespołów.

Informacja o projekcie

W ramach finałowego etapu ogólnopolskiego konkursu " Praca Organiczna 2.0" realizujemy projekt edukacyjny Ludzie barwni jak motyle we współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Staszowie. Nasze działania mają na celu rozwój uzdolnień artystycznych osób niepełnosprawnych, udoskonalenie ich umiejętności nawiązywania nowych znajomości, wzrost poczucia własnej wartości ludzi niepełnosprawnych oraz zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na trudności, z którymi codziennie muszą się mierzyć. Wkrótce podzielimy się efektami naszych działań.

Autorzy projektu: Daria Golonka i Krzysztof Kwieciński

Lekcja kompetencyjna w staszowskim liceum: Refleksja nad ludzką kondycją-błazen królewski w sztuce i literaturze

30 kwietnia bieżącego roku Liceum Ogólnokształcące im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego gościło dziewięć zespołów uczniowskich z klas ósmych szkół podstawowych oraz klas trzecich gimnazjów z terenu powiatu staszowskiego. Odwiedzili nas uczniowie z: Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy wraz z opiekunem Panią wicedyrektor Teodorą Ambroży, Publicznej Szkoły Podstawowej w Kurozwękach z Panią Weroniką Orzechowską, Publicznej Szkoły Podstawowej w Sichowie Dużym wraz z opiekunami Panią Lidią Albiniak oraz Panią Dianą Boroń – Maziarz, Publicznego Gimnazjum nr 1 w Połańcu wraz z Panią Alicją Adaś, Gimnazjum nr 1 w Staszowie z opiekunem Panią Beatą Wojtasińską oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2 w Staszowie pod opieką Pani Małgorzaty Rajcy. Inspiracją dla spotkania były obchody XXVII Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim, nad którym patronat naukowy sprawuje Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W bieżącym roku, w związku z obchodami 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę hasłem przewodnim były słowa: Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu. Gości przywitała Pani Dyrektor Anna Karasińska, która przedstawiła cele spotkania, wspomniała o patronacie naukowym, konwencji zajęć, podziękowała za przyjęcie zaproszenia i przybycie. Zajęcia prowadziły Pani Iwona Poziomek nauczyciel języka angielskiego oraz Pani Paulina Mielnik nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Pani Jolanta Polit przygotowała projekt plakatu promującego naszą inicjatywę. Obok nauczycieli aktywny udział w zajęciach wzięli uczniowie z klasy Ia: Maja Toporowska, Anna Fortuna, Alicja Bednarska, Milena Ryjo, Julia Ptak, Hubert Laskowski oraz z klasy Id - Iga Wosińska i Jakub Gozdek, którzy witali gości, pomagali w dynamicznym przebiegu zajęć, byli wsparciem dla młodszych kolegów.