im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

HOME

„Enea – Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty, Trenerów i Instruktorów w Badmintonie”, Staszów 11.03.2023 r.

 
Na hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie w dniu 11 marca br., odbyły się „Enea – Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty, Trenerów i Instruktorów w Badmintonie”. Przybyłych na mistrzostwa gości oraz zawodników w murach szkoły przywitał dyrektor Łukasz Bartłomiejczuk, po czym minutą ciszy uczczono zmarłego w 2022 r., Zbigniewa Wojciechowskiego – promotora badmintona na ziemi świętokrzyskiej, zawodnika, wieloletniego pracownika Kuratorium Oświaty w Kielcach. Oficjalnego otwarcia mistrzostw dokonał wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, który również brał udział w sportowych zmaganiach, podobnie jak poseł na Sejm RP Zbigniew Dolata oraz Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. Sukcesów sportowych życzył zawodnikom starosta staszowski Józef Żółciak, który podkreślił jak ważna jest rola szkoły oraz wychowawców w budowaniu aktywnych postaw wśród społeczności uczniowskiej. W mistrzostwach wzięło udział 106 zawodników, którzy rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych. Najlepsi otrzymali pamiątkowe statuetki oraz upominki. W mistrzostwach wzięło udział wielu nauczycieli oraz pracowników oświaty z terenu Powiatu staszowskiego.
Głównym sponsorem mistrzostw była Enea

BIEG  „ TROPEM WILCZYM” 2023 

 

14 marca 2023r. w Parku Miejskim im. Górników Siarkowych odbył się BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.                      

W symbolicznym biegu na dystansie 1963 m wzięło udział około 80 uczniów klas pierwszych.  Młodzież, promując aktywność fizyczną, oddała hołd poległym za Ojczyznę. Podczas sportowej rywalizacji, zwycięzcami w kategorii chłopców zostali: I miejsce-Paweł Fitowski, II miejsce-Michał Adamczyk, III miejsce-Jakub Kondek. W kategorii dziewcząt: I miejsce-Angelika Pabian, II miejsce-Nicol Kaczyńska, III miejsce-Zuzanna Motyl.

„POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY”

Państwowa Inspekcja pracy organizuje od lat konkurs popularyzujący wiedzę dotyczącą ochrony pracy. W konkursie trzeba się wykazać znajomością przepisów bhp nie tylko w zakresie ochrony pracy, ale również przepisów z szeroko rozumianego prawa pracy. W roku szkolnym 2022/2023 odbyła się X edycja tego konkursu. Jesienią w szkołach przeprowadzone zostały eliminacje szkolne, z których wyłoniono po dwóch uczniów awansujących do II etapu. W naszym LO, najlepsze okazały się uczennice Klaudia Łodkowska (kl. IIIA) oraz Aleksandra Pakaszewska (kl. II CE).

Eliminacje regionalne pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz merytorycznym patronatem rektora Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, odbyły się 03.03.2023 r. Nad sprawnym przebiegiem etapu regionalnego czuwała Okręgowa Komisja Konkursowa, pod przewodnictwem nadinspektora pracy Tomasza Barańskiego, w której skład wchodzili: Ewa Pietraszek z Kuratorium Oświaty, Kamil Rębosz - z ANS oraz Izabela Wojarska i Stanisław Golmento z OIP w Kielcach.

Mimo iż w naszym Liceum nie ma przedmiotu z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy (jest to domeną raczej techników i szkół zawodowych), nasze uczennice odniosły wielki sukces: Klaudia Łodkowska zajęła I miejsce w konkursie, natomiast Ola Pakaszewska znalazła się wśród grona wyróżnionych. Obydwie uczennica zdobyły cenne nagrody rzeczowe. Klaudia jako najlepsza w województwie awansowała do etapu centralnego. Będzie to jej kolejna szansa na pokazanie swojej wiedzy w etapie ogólnopolskim,  bowiem reprezentowała ona naszą szkołę i województwo w tym najwyższym etapie już w ubiegłym roku szkolnym.

Serdeczne gratulacje.

„DZIEWCZYNY NA MEDAL”

Dnia 01 marca 2023r. w Powiatowym Centrum Sportu w Staszowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt. Reprezentacja liceum zajęła II miejsce. Dzięki waleczności całego zespołu, dziewczęta pokonały ZS w Staszowi i ZS CKR w Sichowie.

Egzamin końcowy Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej.

21 lutego 2023 roku, kadeci z IV klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie realizujący VII edycję projektu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych odbyli egzamin teoretyczny i praktyczny na zakończenie nauki w programie. 18 kadetów przystąpiło do egzaminu sprawdzającego wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu przedmiotu Edukacja wojskowa. Część teoretyczną i praktyczną przeprowadzono w naszej szkole.W części praktycznej uczniowie wykonywali zadania podzielone na sześć bloków tematycznych.

Egzamin przeprowadzony został przez nauczycieli naszego Liceum, instruktorów Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Jednostki Strzeleckiej 2151 Staszów działającej w naszej szkole oraz przy dużym wsparciu i zaangażowaniu instruktorów wojskowych z naszej jednostki patronackiej Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba w Nowej Dębie:

  1. Kapral Paweł Nowak  OSPWL  Nowa Dęba. 
  2. Starszy Szeregowy Mateusz Tyburczy OSPWL  Nowa Dęba.
  3. Z-ca dyr. LO, Podporucznik ZS „Strzelec” Aniceta Wójcik
  4. . Insp. ZS „Strzelec” Marek Morawski – n-l LO
  5. Nauczyciel EDB Pan Maciej Jońca – n-l LO
  6. Podporucznik ZS „Strzelec”  Filip Sapa

 

 „Życie jest zbyt cenne - nie zostawiaj go na drodze”.

Dnia 20.02.2023r., pełnoletni uczniowie klas czwartych, w większości posiadacze prawa jazdy, odbyli spotkanie profilaktyczno-edukacyjne                                        z funkcjonariuszami policji Wydziału Prewencji    i Ruchu Drogowego KPP  w Staszowie.

 Bezpieczeństwo w ruchu drogowym stanowi istotny problem społeczny w naszym kraju. Polska należy do państw o jednym z najwyższych wskaźników ofiar śmiertelnych. Sprawcami zdarzeń drogowych są przede wszystkim kierowcy, dlatego niezmiernie ważnym czynnikiem mogącym wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest edukacja prowadzona względem najmłodszych kierowców. Kampania społeczna „ Życie jest zbyt cenne - nie zostawiaj go na drodze” ma na celu uświadomienie młodym kierowcom oraz wszystkim użytkownikom dróg, korzyści płynących z przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Ponadto policjanci poruszyli problem brawurowej jazdy wynikającej z młodzieńczej fantazji oraz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i innych środków  psychoaktywnych. Na w/w spotkaniu oprócz cennych wskazówek przekazanych przez funkcjonariuszy policji, zaprezentowano również filmy edukacyjne pt.: „Życie jest zbyt cenne, nie zostawiaj go na drodze” oraz „Eksperyment”. Na zakończenie uczniowie testowali alkomat, po wcześniejszym spożyciu cukierków z nadzieniem rumowym, syropu przeciwkaszlowego oraz po użyciu płynu do płukania jamy ustnej. W tym roku po raz pierwszy mogliśmy wypróbować alkogogle, które służą do symulacji widzenia po alkoholu. Po spotkaniu, młodzież jednogłośnie przyznała , że była to dla nich  wartościowa „ lekcja życia” i na długo zapadnie w ich pamięci.